Mistrzyni Sabina Knoch uczy tkać dwunicielnicową i wielonicielnicową tkaninę lnianą | 2020 SOK
“Mistrzyni Sabina Knoch uczy tkać dwunicielnicową tkaninę lnianą” to kolejny projekt tkacki realizowany przez Suwalski Ośrodek Kultury mający na celu bezpośredni przekaz wiedzy i umiejętności między Mistrzem a osobami szczególnie zainteresowanymi kontynuacją rzemiosł tkackich na Suwalszczyźnie. Przedsięwzięcie miało na celu ochronę zanikających tradycji tkackich regionu, przywracanie ich środowisku lokalnemu.
Z uwagi na sytuację epidemiczną teoretyczna część warsztatów została zrealizowana w formie nauki zdalnej. Powstało sześć filmów edukacyjnych udostępnionych na kanale SOK na platformie internetowej YouTube: Budowa krosna (cz. 1), Stosowane tradycyjnie przędze i ich właściwości (cz. 2), Farbowanie tkanin barwnikami naturalnymi (cz. 3), Farbowanie tkanin barwnikami chemicznymi (cz. 4), Rodzaje splotów tkackich stosowanych na Suwalszczyźnie (cz. 5), Przygotowanie osnowy i snucie krosna (cz. 6).
Intensywne zajęcia praktyczne trwały od września do grudnia 2020 r. W warsztatach z Sabiną Knoch wzięło udział pięć suwalczanek: Elżbieta Brzozowska, Bożena Koloszewska, Maria Sawionek, Małgorzata Staśkiewicz i Magdalena Zielińska. W Pracowni Tkackiej Suwalskiego Ośrodka Kultury zgłębiały techniczne aspekty rzemiosła i uczyły się pracy z przędzą lnianą, tradycyjnych wzorów oraz pielęgnowania i celebrowania dziedzictwa kulturowego regionu. Owoce ich pracy zaprezentowano na powarsztatowej wystawie w Suwalskim Ośrodku Kultury przy ul. Noniewicza 71 (30 grudnia 2020 r. - 31 stycznia 2021 r.).
Spotkania, zarówno te wirtualne, jak i praktyczne, poprowadziła ostatnia czynna tradycyjna tkaczka tkaniny wielonicielnicowej, dwuosnowowej i sejpaków z Suwalszczyzny – Sabina Knoch ze Szczepek koło Nowinki. Udział w warsztatach był nieodpłatny.
Sabina Knoch urodziła się w 1952 roku we wsi Szczepki. Od najmłodszych lat pomagała matce Stanisławie przygotowywać nici i krosna do tkania. Mama pani Sabiny tkała całe życie – worki, chodniki, prześcieradła, płótno na koszule. Jeszcze przed wojną umiała tkać sejpaki – najpierw na wąskich krosnach, a później na szerokich. Samodzielnie tkać zaczęła w 1977 roku na zamówienie rodziny i sąsiadów. Tworzy chodniki, kilimy, sejpaki (wywodzące się z tradycji litewskiej), tkaniny wielonicielnicowe i dwuosnowowe oraz sejpaki. Jest jedną z nielicznych już tkaczek wykonujących tkaniny o lokalnych wzorach tradycyjnych. Jej prace odznaczają się wysokim poziomem technicznym. Bierze udział w festynach i kiermaszach. Na różnego rodzaju pokazach tkactwa ludowego prezentuje technikę pracy przy krośnie oraz własnoręcznie wykonane wyroby. Edukuje młodzież i dorosłych w Suwalskim Ośrodku Kultury. Prace Sabiny Knoch znajdują się . w zbiorach Muzeum Okręgowego w Suwałkach.
Projekt “Mistrzyni Sabina Knoch uczy tkać dwunicielnicową tkaninę lnianą” realizowany przez Suwalski Ośrodek Kultury w ramach programu Kultura i Tradycja 2020, sfinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.
Zdjęcia i montaż: Kamil Jutkiewicz.
1 view
1606
544
4 months ago 00:09:12 1
Mistrzyni Sabina Knoch uczy tkać dwunicielnicową i wielonicielnicową tkaninę lnianą | 2020 SOK