Decembra 2021 godine Ratno Vazduhoplovstvo Srbije je pokrenulo pregovore o mogućoj nabavci francuskog borbenog aviona Rafal i po svemu sudeći je favorit ispred Britanskog Tajfuna, a to je potvrđeno nedavnom posetom Srpskog ministra odbrane firmi Dassault.
Nameće se pitanje, zašto baš Rafal, a ne neka druga platforma?
Da bi se na to odgovorilo potrebno se je osvrnuti na dosadašnju saradnju Francuske i Srbije u domeni odbrane.
Pored nabavke PVO sistema Mistral i većeg broja radara Thales Ground Master 200 i 400, Francuski Safran također učestvuje u modernizaciji Orla sa hibridnim napadno navigacijskim sistemom Sigma 95N.
Nabavkom borbenog helikoptera Airbus H-145M ta saradnja je još više produbljena činjenicom da Francuska ima 11 procenata Airbus akcija, a sam helikopter je pogonjen Francuskim turbo osovinskim motorom Safran Arriel 2E.
Kao što se vidi Srbija već ima duboke veze sa Francuskim firmama Thales i Safran, kao i sa firmama MBDA i Airbus u kojima Francuska poseduje značajan broj akcija.
Pored nabavke H-145M, Srbija je nabavila manji broj Ruskih jurišnih helikoptera Mi-35M, a planirala se je i daljnja nabavka istih iz Ruske Federacije , kao i polovnih Mi-35M iz Kipra.
Trenutna geo politička situacija ne dozvoljava daljnju nabavku Mi-35M, a kako izgleda neće doći do nabavke Kiparskih Mi-35M zbog nemogućnosti izvođenja generalnog remonta i modernizacije, a sve to zajedno će prisiliti Srbiju ta potraži alternativnu soluciju.
Najlogičnija opcija bi bila da se nabave daljnje količine H-145M i da se cjelokupna flota modernizira na HForce3 varijantu kojom bi H-145M postao laki jurišni helikopter.
Modernizacijom na HForce3 , H-145M bi mogao koristiti laserski vođena zrna kao i vođene rakete, kao naprimjer SPAIKE ER, dometa 10 ili 16 kilometara, zavisno od verzije.
Sledeći logičan korak bi bilo uvođenje Thales LX16 taktičkog komunikacionog sistema , koji se već koristi u Maroku kao i u nekim Azijskim zemljama, i omogućio bi posadi H-145M taktički pregled bojišta putem višenamjenskih pokazivača na instrument tabli kao i na pokazivaču montiranim na Thalesovom pilotskom šljemu Škorpion.
I sada dolazimo do odgovra na pitanje zašto baš Rafal, a ne neka druga opcija?
Srbija već sarađjuje sa Francuskom, a daljnja saradnja sa Rusijom je maltene nemoguća. Najbezbolnije tehničko, a i političko rešenje bi bilo da se produbi saradnja sa Francuskom kroz modernizaciju H-145M na HForce3, nabavi Thalesov LX16 sistem veze i za kraj Rafal F4.1
I za kraj, jedna obzervacija. Kada je Srpski ministar odbrane izjavio da je glavni uslov nabavke novog borbenog aviona , raketa vazduh vazduh dometa oko 150 kilometra, pomislilo se je da on priča o raketi Meteor. Nakon malo dubljeg istraživanja zaključak je da se radi o MICA NG vazduh vazduh raketi sa dometom preko 100 kilometara, radarskom glavom za samonavođenje sa aktivnom faznom antenskom rešetkom, dvosmernim radio komandnim linkom i sa dvopulsnim raketnim motorom koja ulazi u upotrebu dve hiljade dvadest šeste godine, iste godine kada i Rafal stigne u Srbiju?
#srbija
#vojskasrbije
#rafale
1 view
1305
381
7 months ago 00:08:02 1
Vojska Srbije kupuje kinesko naoružanje i avione JF-17? Serbian Army acquire Chinese armament JF17
9 months ago 00:15:50 1
Zašto je Vojska Srbije odabrala da kupi Rafale umesto MiG-35? Why Serbia choose to acquire Rafale?
1 year ago 00:03:57 1
Srpsko Ratno Vazduhoplovstvo - Francuska Veza
5 years ago 00:04:40 1
Vazduhoplovne Snage Srbije 2020
5 years ago 00:04:06 1
Čuvari Srpskog Neba | RV Srbije
5 years ago 00:02:33 37
Helikopter Mil Mi-35M za Srpsko ratno vazduhoplovstvo - Batajnica 2019