#12ROUNDSKO #PRAWDABRONISIESAMA #NIEVID20
ROSYJSKI AKCENT W IZRAELU
2023, Polska
Czas trwania: 50 min.
Reżyser: Barbara Włodarczyk
Scenariusz: Barbara Włodarczyk
W Izraelu mieszka ponad milion Żydów pochodzących z b. ZSRR, najwięcej z Rosji. Wielu z nich ma podwójne obywatelstwo. Było to dobrze widoczne podczas rosyjskich wyborów prezydenckich, kiedy to gospodarza Kremla wybierały w Izraelu setki tysięcy osób. Na przedmieściach Hajfy czy Tel Awiwu częściej można dziś spotkać Rosjan niż rodowitych Izraelczyków. Niektórzy z nich nie mówią w ogóle w języku hebrajskim. Nie muszą, bo prawie wszędzie mogą się porozumieć po rosyjsku – od obsługi lotnisk, poprzez sklepy, a na urzędach państwowych skończywszy.
Od 2008 roku między Rosją a Izraelem obowiązuje ruch bezwizowy, który jeszcze umocnił ten stan. Tylko na trasie Moskwa-Tel Awiw odbywa się co najmniej 60 lotów tygodniowo. Rosjanie i Żydzi z byłego ZSRR mają w Izraelu własną partię polityczną, własne media, swoich bohaterów i artystów, sklepy z rosyjską żywnością oraz ogromne wpływy. Bez dużej przesady można powiedzieć, że stworzyli tam istne państwo w państwie, co najwyraźniej widać na niektórych ulicach Tel Awiwu czy Hajfy.
Prawie wszystkie izraelskie partie polityczne muszą liczyć się z ich głosem i zabiegać o ich przychylność. Nie mówiąc już o tym, że ze Związku Sowieckiego wywodzi się wielu najwyższych urzędników państwa, jak chociażby przewodniczący Knesetu – Juli Edelstein. Ogromna rosyjska diaspora ma duży wpływ na kształtowanie obrazu Polski w Izraelu. Dlatego przyjrzenie się jej z bliska jest ważne. Celem filmu będzie pokazanie rosyjskiej diaspory w Izraelu od środka. Na czym polega jej specyfika? Jak zmieniła oblicze Ziemi Świętej? W jakich dziedzinach ma największe wpływy?
Źródło:
► ,163/rosyjski-akcent-w-izraelu,759423
►
►
1 view
117
43
3 months ago 00:00:00 1
ROSYJSKI AKCENT W IZRAELU
10 months ago 00:08:43 1
Rosyjski od zera cz. 1 – Rodzaje, akcent, pytania “kto i co to jest?“ i więcej!
1 year ago 01:36:12 2
Putin nigdy nie wybaczy Polsce pomarańczowej rewolucji - didaskalia#37