Podobał Ci się film? jeśli TAK to subskrybuj mój kanał i bądź na bieżąco :-) pozdrawiam
Blog historyczno-podróżniczy:
„Obiekt 3001” w Podborsku to miejsce bardzo wyjątkowe, jako jeden z trzech tego typu obiektów w Polsce, służył do przechowywania radzieckiej broni jądrowej w czasach zimnej wojny. Zbudowany został w ramach programu o kryptonimie „Wisła”, pod koniec lat 60-tych ubiegłego wieku, a jego geneza wyglądała następująco:
Włodarze ZSRR podjęli decyzję, że na wypadek wojny z zepsutym zachodem, broń jądrową będą posiadały także armie państw socjalistycznych na zachód od Moskwy (Polska Ludowa, NRD, Czechosłowacja). W czasach pokoju pieczę nad „atomowym” magazynem trzymali Rosjanie. W roku 1966 roku zatwierdzono plan rekonesansu uczestników „Wisły” (polskich i radzieckich oficerów Wojska Polskiego oraz inżynierów) mającego na celu wybranie najlepszych miejsc dla tych inwestycji. Jednym z kryteriów wyboru było umiejscowienie magazynów w sąsiedztwie już istniejących jednostek radzieckich, dzięki czemu nie rzucały by się w oczy zachodniemu wywiadowi. Finalnie wybór padł na miejscowości Podborsko k/Białogardu, Templewo k/Międzyrzecza oraz Brzeźnicę Kolonię k/Jastrowia.
Na początku 1967 roku w Moskwie podpisano „Porozumienie między Rządem PRL a Rządem ZSRR o środkach podjętych w zakresie podwyższenia gotowości bojowej wojsk”. Uzgodniono, że trzy obiekty zostaną zbudowane do końca 1969 roku, a całkowity koszt budowy – 68 mln dawnych złotych - poniesie państwo Polskie. Każdy z obiektów będzie posiadał po dwa specjalne magazyny – „3001” w Podborsku składał się z dwóch o nr 17 i nr 18, każdy o powierzchni 986 m2, posiadały po cztery pomieszczenia-komory, w których mogło być przechowywane maksymalnie do 20 głowic x 4 komory x 2 magazyny = 160!, jednakże na podstawie nielicznej dokumentacji zachowanej z dawnego NRD dowiadujemy się, że magazyn nigdy nie był obłożony bardziej niż 60%. Oczywiście nie wiadomo czy w obiektach składowane były całe bomby czy tylko głowice, co faktycznie ma znaczenie co do wielkości wy-korzystanej powierzchni magazynów.
Wyposażenie magazynu nr 17 (ten który zwiedzamy) zachowało się w stanie bardzo dobrym. Wszystko dzięki pasjonatom historii oraz pobliskiemu oddziałowi aresztu śledczego, który za punkt honoru postawił sobie ochronę obiektu.
Jeżeli chodzi o wyposażenie obiektów, to strona radziecka zadeklarowała dostarczenie i montaż w nich niezbędnej technologii, której Polska Ludowa nie miała.
W lipcu 1967 roku minister obrony narodowej generał Wojciech Jaruzelski podpisał „Instrukcję o ochronie budowy obiektów dla jednostek łączności”, w której nakazano przewóz wszelkich dokumentów związanych z budowanymi obiektami tylko i wy-łącznie pojazdami wojskowymi i w uzbrojonej eskorcie. Ta inwestycja była niezwykle tajna i chroniona! Po zakończeniu budowy i oddaniu obiektów stronie radzieckiej, polski szef Sztabu Generalnego nakazał zniszczyć zbędną dokumentację z nią związaną, zabronił prowadzenia korespondencji z zapiskiem „zamierzenie 3000” a nie-zbędną dokumentację przechowywać w tajemnicy w jednej instytucji.
Na jednej z tablic wewnątrz magazynu nr 17 zobaczycie zapisaną datę ’91 całościowego przeglądu obiektu, do którego już nie doszło, gdyż bomby z głowicami wywieziono najprawdopodobniej już pod koniec lat 80-tych. W chwili wyjazdu wojsk radzieckich z Polski, obiekty zostały przekazane wojsku polskiemu.
Prawda jest taka, że o mały włos brakowało, aby Edward Gierek stał się posiadaczem bomby termojądrowej… ale to inna historia.
Muzeum Zimnej Wojny Podborsko 3001 zostało otwarte 10 września 2016 roku i w wybrane dni możemy stanąć naprzeciw naszej polskiej historii dot. broni atomowej.
W ramach zwiedzania magazynu amunicji atomowej w Podborsku poznamy historię “Zamierzenia 3000“, zwiedzimy magazyny amunicji atomowej, zobaczymy, jak funkcjonował taki magazyn i jego załoga, jak przechowywano głowice i bomby atomowe. Zobaczymy także sale magazynowe, salę podziału bojowego, zaplecze techniczne i socjalne. Do naszej dyspozycji jest sala z makietą Podborska, a także sala z wózkiem lotniczym na którym umiejscowiona jest atrapa bomby atomowej.
4 views
10
2
1 year ago 00:06:57 4
Bomby atomowe w Polsce! Podborsko
1 year ago 00:07:44 1
Nowa Ziemia - miejsce największej detonacji w historii ludzkości (Car Bomba)
2 years ago 03:33:46 1
Zobaczyć niewidzialne. Fantomy, Promieniowanie śmierci, Nauka | Monika Cichocka, dr Diana Wojtkowiak