“Doświadczenie wojny“ | Dyskusja w ramach cyklu polsko-ukraińskich spotkań “Wspólne sprawy“
Teatr Polski im. Arnolda Szyfmana w Warszawie, Fundacja Ośrodka KARTA, Ukraiński Dom i Związek Ukraińców w Polsce zapraszają do udziału w dyskusji pt. „Doświadczenie wojny”, która odbędzie się w ramach cyklu polsko-ukraińskich spotkań „Wspólne sprawy”.
🔸 Kiedy: 23 maja 2023,
Do dyskusji o wojennych doświadczeniach Polaków i Ukraińców zaproszeni zostali prof. Jarosław Hrycak, prof. Grzegorz Motyka, reżyserka Svitlana Oleshko i prof. Rafał Wnuk.
📍Prof. Jarosław Hrycak - ukraiński historyk, intelektualista, szef katedry historii Ukrainy na Ukraińskim Uniwersytecie Katolickim we Lwowie. Autor . „Historii Ukrainy 1772–1999: Narodziny nowoczesnego narodu”, „Nowa Ukraina. Nowe interpretacje”, „Prorok we własnym kraju. Iwan Franko i jego Ukraina (1856-1886)”.
📍Prof. Grzegorz Motyka - polski historyk, specjalizujący się . w tematyce polskiego ruchu oporu w okresie II wojny światowej i stosunkach polsko-ukraińskich, profesor nauk społecznych, w latach 2011–2016 członek Rady Instytutu Pamięci Narodowej. Autor . „Cień Kłyma Sawura. Polsko-ukraiński konflikt pamięci”, „Na Białych Polaków obława. Wojska NKWD w walce z polskim podziemiem 1944–1953”, „Wołyń ’43”, „Obywatel «Igła»”.
📍Svitlana Oleshko – założycielka, dyrektorka i reżyserka Teatru Arabesky oraz producentka teatralna. Bada transformacyjny potencjał teatru, jej twórczość teatralna zawsze ma wyraźny aspekt społeczny. Najbardziej znane produkcje – „Postprawda“, „Czerwony Elvis“, „Eneida“, „Radioshanson: osiem opowieści o Jurze Zoiferze“ (teksty Serhija Żadana). Od czasu pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę, mieszka i pracuje w Teatrze Polskim im. A. Szyfmana w Warszawie.
📍Prof. Rafał Wnuk - historyk, politolog i muzealnik, profesor nauk humanistycznych, specjalizujący się . w tematyce polskiej konspiracji na Kresach Wschodnich w latach 1939–1941, wywiadzie Polskich Sił Zbrojnych oraz Armii Krajowej w okresie II wojny światowej, stosunkach polsko-ukraińskich w latach 1939–1947. Autor . „Okręg Lublin AK-DSZ-WiN 1944–1947”, „«Za pierwszego Sowieta». Polska konspiracja na Kresach Wschodnich II Rzeczypospolitej (wrzesień 1939 – czerwiec 1941)”, „Leśni bracia. Podziemie antykomunistyczne na Litwie, Łotwie i w Estonii 1944-1956”.
Uczestników dyskusji poprosimy również o refleksję nad tym, na ile tocząca się obecnie wojna zmienia ukraińską i polską perspektywę wydarzeń okresu II wojny światowej.
📍Spotkanie poprowadzi prof. Ola Hnatiuk, badaczka kultury ukraińskiej i dziejów najnowszych Ukrainy, relacji polsko-ukraińskich, tłumaczka. Od 1985 roku związana z Uniwersytetem Warszawskim, obecnie na emeryturze. Pracuje w Akademii Kijowsko-Mohylańskiej. Autorka . „Pożegnania z imperium. Ukraińskie dyskusje o tożsamości”, „Odwaga i strach”, współautorka (z Bogumiłą Berdychowską) „Buntu pokolenia. Rozmowy z intelektualistami ukraińskimi”.
Dyskusji będzie towarzyszyć część artystyczna: wyświetlenie fragmentów „Dekalogu” oraz odczytanie fragmentu dramatu „Noc zakryje poranek” w reż. Svitlany Oleshko (fragmenty z książki “Insekt“).
Cykl spotkań polsko-ukraińskich odbywa się dzięki wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego.
Partnerami wydarzenia są: Fundacja Liderzy Przemian, Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności
Biorąc udział w tym wydarzeniu, wyrażasz zgodę na publikację swojego wizerunku.
Zapraszamy serdecznie!
1 view
109
26
5 months ago 00:44:19 1
Bitwa o Monte Cassino - zwycięstwo ze skazą
5 months ago 00:53:47 1
Połączenie Rimworld i Crusader Kings - Norland PL #7 Kolejne podboje
1 year ago 01:11:57 1
Żelazna Dywizja - postrach sowieckiej kawalerii. Najlepsza jednostka II RP [DEFENCE24 HISTORIA
2 years ago 02:30:07 1
“Doświadczenie wojny“ | Dyskusja w ramach cyklu polsko-ukraińskich spotkań “Wspólne sprawy“