Why Grade A Maple Syrup Is So Expensive | So Expensive Food | Insider Business
00:00 Introduction
1:20 The Farmers
2:33 Tapping
4:46 Grades of Syrup
6:21 The Great Maple Syrup Heist
7:05 Cooking with Maple Syrup
8:01 Processing
10:37 Climate and Season Changes
11:28 Outro
Once pierced, century-old maple trees drip sap referred to as liquid gold. It will take roughly 50 gallons of these drops to make one 1 gallon of 100% pure Grade A maple syrup. Farms in the Hudson Valley, New York State, can sell that gallon for over $200, almost 29 times more than popular imitation syrup. Despite the price, Grade A maple syrup is incredibly sought-after. So much so that C$18 million worth of it was stolen in one of the largest heists in Canadian history.
But why is Grade A maple syrup worth so much? And why is it so expensive?
MORE SO EXPENSIVE FOOD VIDEOS:
Why Stockfish Is So Expensive | So Expensive Food | Insider Business
Why Stockfish Is So Expensive | So Expensive Food | Insider Business
So Expensive Food Season 2 Marathon | So Expensive Food | Insider Business
------------------------------------------------------
#maplesyrup #food #insiderbusiness
Business Insider tells you all you need to know about business, finance, tech, retail, and more.
Visit our homepage for the top stories of the day:
Insider Business on Facebook:
Insider Business on Instagram:
Insider Business on Twitter:
Insider Business on Snapchat:
Insider Business on TikTok: @businessinsider
Why Grade A Maple Syrup Is So Expensive | So Expensive Food | Insider Business
1 view
760
212
7 years ago 00:28:21 59
English | Grade 5 | What I Like Doing and Why?
2 years ago 00:11:57 1
Why Grade A Maple Syrup Is So Expensive | So Expensive Food | Insider Business
9 years ago 00:03:53 23
Why Halal-Grade Meat Is More Humane And Better Tasting