Інтернет-ресурси з дисципліни “Теорія держави та права (ТДП)“:
Група Теорія держави і права (ТДП)
Група Теорія держави та права (ТДП) Телеграм
Індивідуальні консультації з дисципліни “Теорія держави і права (ТДП)“
1. Поняття правової норми
Об’єктивне право зазвичай сприймається як система правових норм. Правова норма є первинним базисним елементом змісту права, що відбиває більшість ознак, властивих праву загалом.
Правова норма – це загальне державне судження, що містить певне правило поведінки. А саме:
1. Родова ознака норми - вона виступає судженням, що передбачає наявність суб’єкта (S) та предикату (Р). Наприклад, згідно зі статтею 51 Конституції РФ кожен має право не свідчити проти самого себе та своїх близьких; у разі суб’єкт – кожен, предикат – людина мовчащий.
2. Норма має загальний (загальнообов’язковий) характер – все S суть P. Є судження індивідуальне, тоді як загальне означає, що норма поширюється невизначене коло осіб, і ситуацій. Іншими словами, правові норми звернені не до конкретного відношення, випадку або особи (осіб), а відносяться до будь-якого роду, виду відносин або соціальних зв’язків і поширюють свою дію на всіх або на досить велике і не цілком певне коло суб’єктів, які в принцип може бути їх учасниками.
3. Державний характер – норма створюється (встановлюється чи санкціонується) державою регулювання суспільних відносин, у певній формі, і держава контролює виконання цієї норми (забезпечує дієвість норми можливістю примусу).
З викладеного, норму права можна з’ясувати, як формально певне судження (правило поведінки) загального характеру, встановлене чи санкціоноване державою, забезпечене заходами державного примусу, спрямоване регулювання суспільних відносин.